Jakou roli hraje čtení pohádek v rozvoji dětí

Jestliže patříte mezi zastánce klasického čtení pohádek dětem namísto tabletu a her v ruce, pak děláte jedině dobře. Příběhy jsou sestaveny tak, aby dětem do života daly co nejvíc zkušeností, zážitků a zároveň nenásilně rozšířily slovní zásobu.

Proč je tak důležité jim číst pohádky?

  • Jde o kvalitně strávený čas dětí s rodiči, který podporuje společný vztah, vzájemně sbližuje a dává ratolestem pocit, že jsou s vámi bezpečí.
  • Pomáhají s rozvojem řeči a slovní zásoby, čehož si všimnete postupem času. Děti, kterým se pravidelně čte a věnuje pozornost, jsou často, co se týče řeči a chápání souvislostí, „napřed“ -usnadníte jim tak nástup do první třídy
  • Nejde jen o rozvoj mluvy, ale také fantazie, kterou je třeba nezanedbávat. Děti si narozdíl např. od filmů či her musí v hlavě vytvořit nějaký obraz, představit si, jak pohádkový svět vypadá, vykreslit si v hlavě jednotlivé postavy atd.
  • Příběhy obohacují i emoční inteligenci tím, že děti přirozeně pochopí rozdíl mezi dobrem a zlem, životní hodnoty nebo také to, že by neměly soudit podle toho, jak člověk vypadá a jak je důležitá pomoc druhým.